Neurony potrafią komunikować się między sobą za pomocą pól elektromagnetycznych

Nasz komentarz

Dotychczasowy, oficjalny i obowiązujący pogląd, jakoby neurony mogły się komunikować jedynie za pomocą fizycznych połączeń został obalony poprzez badaczy z Kalifornijskiego Instytutu Technologii (Caltech). Współfinansowany przez Unię Europejską program badawczy pomógł odkryć, iż neurony w mózgu reagują nawet na bardzo małe (rzędu 1 miliwolta) impulsy pola elektromagnetycznego.

Neuron to komórka ludzkiego ciała, której wymiary opisuje się w mikronach. Niewiele wiemy na temat potencjałów i pól elektrycznych w skali neuronu, gdyż do tej pory nauka nie pozwalała nam “zajrzeć” aż tak głęboko i w wiarygodny sposób zbadać zachowanie i otoczenie elektromagnetyczne pojedynczych neuronów.  Naukowcy z Caltech osiągnęli ten cel stosując mikroskopijne elektrody instalowane w mózgach szczurów laboratoryjnych.

Wyniki ich obserwacji są szokujące. Emisja impulsu rzędu jednego miliwolta w ‘eter’ w okolicy grupy neuronów, powoduje reakcję, która jest bardzo podobna do obserwowanej przez naukowców reakcji na impuls przekazany połączeniem fizycznym.

Według naukowców z Caltech, odkryty mechanizm tłumaczy bardzo dobrze zagadkę różnicy pomiędzy prędkością myśli, a powolnością mózgu w przekazywaniu sygnałów chemicznych czy też elektrycznych za pomocą łączy fizycznych. Krótko mówiąc, neurony przekazują sobie informacje również  za pomocą rozpiętego pomiędzy nimi pola elektromagnetycznego. Impulsy mogą więc podróżować blisko prędkości światła.

Jeśli komórki mózgu można stymulować zewnętrznym polem elektromagnetycznym i powodować ich ‘ zdalne odpalanie’, oznacza to nie mniej, nie więcej, że ciągłe przebywanie w środowisku pełnym zakłóceń elektromagnetycznych zaburza pracę mózgu.

Taki wpływ jest także zdecydowanie nietermiczny, gdyż nie ma on związku z energią przenoszoną przez sygnał elektromagnetyczny, a jedynie z faktem jego istnienia. Krótko mówiąc, nasze komórki nerwowe są w stanie reagować na informację zawartą w sygnale elektromagnetycznym (chociażby tylko binarną, tzn. jest sygnał, lub brak sygnału).

Skoro zaś nasze komórki są w stanie reagować na taką informację, to wszelkie normy ‘bezpieczeństwa’, oparte o model termiczny, które obecnie obowiązują w Polsce i innych krajach świata, są prawie całkowicie pozbawione sensu (no może poza sensownym ograniczaniu firm telekomunikacyjnych przed ‘wykręcaniem’ mocy nadajników na maksa i ‘smażeniu’ nas w takiej mikrofalówce), gdyż nie ujmują możliwości przekazania szkodliwej informacji do mózgu, a jedynie chronią przed natężeniem promieniowania.

Dla nas, zespołu BIOEMF.pl, jest to jedno z pierwszych ważnych odkryć, na kierunku bioelektromagnetyzm, które jest wspierane przez “oficjalną naukę”. Wnioski są proste – życie zależy od pól elektromagnetycznych i nie możemy ignorować ich wpływu na nasze funkcjonowanie.

.

Tytuł oryginału: “Ephaptic coupling of cortical neurons”
Badanie przeprowadzone przez:

1. California Institute of Technology (Caltech); Nature Neuroscience (Costas A Anastassiou, Rodrigo Perin, Henry Markram & Christof Koch)

Opublikowano: luty 2011 – ‘Nature Neuroscience’ – 14, 217–223 (2011)

link do oryginału (ang., pełny)

8 thoughts on “Neurony potrafią komunikować się między sobą za pomocą pól elektromagnetycznych”

 1. Technicznie rzecz biorąc – pola nie mierzy się w woltach, więc nie można powiedzieć, że neurony reagują na impulsy 1mV. Poza tym stwierdzenie, że pola EM zaburza pracę mózgu nie musi być prawdziwe (i raczej nie jest), bo neurony najprawdopodobniej reagują na zmianę pola o określonej częstotliwości i jest bardzo wątpliwe (ze względów fizycznych) żeby były to częstotliwości aktywnie użytkowane przez człowieka, typu komórki czy mikrofalówki.

 2. Świadomość to nie mózg.

  Mózg jest kwantowym odbiornikiem duchowej świadomości.
  Kwantowa teoria świadomości Orch-OR
  Rogera Penrose i Stuarta Hameroffa – jest prawdziwa.
  Neuronalna transmisja synaptyczna w mózgu
  – nie tworzy świadomości ani naszych myśli.

  Przeczytajcie i poznajcie prawdę:

  http://radioamator.elektroda.eu/swiadomosc.html

  lub wpiszcie w wyszukiwarkę: świadomość to nie mózg

 3. Pingback: Komunikacja neuronów « Osiwiony
 4. Angielski oryginał 32 dolary, szkoda bo polskie streszczenie mnie nie przekonuje do tej rewelacji. Pole elektromagnetyczne nie mierzy się w mV, może chodzi o pole elektryczne wtedy mamy przykładowo 1mV/1mm , niby jak wyemitowane to pole miało by indukować potencjały czynnościowe w neuronach, może chodzi o sprzężenia pojemnościowe ale neurony posiadają niską impedancję i indukowane prądu są bardzo małe i musi istnieć mechanizm ich wzmacniania….

 5. Normy bezpieczeństwa elektromagnetycznego uwzględniają nie tylko oddziaływanie termiczne.
  Także np. wpływ pola EM na płyny ustrojowe, zjawiska rezonansowe (przy polu EM modulowanym amplitudowo) itp. Akurat ostatnio miałem z tego w pracy szkolenie to wiem 🙂

 6. Okazuje się, że ludzie noszacy kapelusiki z folii aluminiowej mieli nieco racji…

Comments are closed.