Rakotwórczość EMF pochodzących z technologii telefonii komórkowej

Nasz komentarz

Mało która technologia została wdrożona tak szybko do naszego życia jak telefonia komórkowa. W przeciągu ostatnich dziesięciu lat telefony komórkowe z ciekawej nowości zamieniły się w niezbędne artykuły codziennej potrzeby. Używa ich na co dzień ponad 3 miliardy osób. Cechą charakterystyczną telefonii komórkowej jest fakt, że codziennie jesteśmy wystawieni na działanie pewnego promieniowania elektromagnetycznego, co prawda słabej mocy, ale jednak 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku, wszędzie gdzie pójdziemy, nawet w trakcie wakacji. Jest to promieniowanie, którego nie było 15 lat temu. Z jednej strony zwolennicy rozwoju technologii mówią, iż telefonia komórkowa jest całkowicie bezpieczna, gdyż badania nad mikrofalami małych mocy przeprowadzane od lat 30 XX wieku, wykazały brak wpływu na zdrowie. Mało komu jest jednak wiadome, że badania te przeprowadzano w bardzo krótkim okresie czasu (max. kilka godzin) i koncentrowano się głównie na sprawdzaniu kiedy struktury białkowe żywych organizmów zaczynają się rozpadać pod wpływem zebranej energii cieplnej. Tak wymyślono m.in. kuchenkę mikrofalową. Przed tymi efektami (tzw. termicznymi) chronią standardy obecnie obowiązujące na świecie.

Uwagę naukowców i też trochę zdziwienie budzi natomiast fakt, że brak występowania makroskopowego efektu termicznego, pochodzący z tych krótkotrwałych badań, można przełożyć na stwierdzenie, że mikrofale mniejszej mocy są nieszkodliwe. To trochę tak samo jakby stwierdzić, że wzięcie arszeniku w ilości 5,5kg na raz jest szkodliwe dla zdrowia, ale już branie go po 0,001 grama dziennie przez 15 lat nie jest, bo po 5 latach nadal żyję i nie ma żadnego, nagłego, spektakularnego efektu. Obecnie nie ma badań, które wykazałyby jednoznacznie, że mikrofale niskich mocy są nieszkodliwe. Co więcej baza badań wykazujących szkodliwy wpływ zdrowotny promieniowania mikrofalowego niskich mocy, które wykorzystywane są w telefonii komórkowej, rośnie i sięga już tysięcy potwierdzonych wyników. Najciekawsze z tych badań znajdą Państwo na naszym blogu.

Dzisiaj prezentujemy badanie badaczy Instytutu Onkologii w Kijowie na Ukrainie, wykazujące wzrost ilości zachorowań na pewne formy raka (m.in. guz mózgu) od czasu popularyzacji telefonii komórkowej i innych technologii bezprzewodowych. Badacze Ci zalecają dyskusję oraz restrykcyjne zmiany w obecnych standardach ochrony przed promieniowaniem elektromagnetycznym, a także rozpropagowanie całkowitego zakazu korzystania z telefonii komórkowej przez dzieci.

.

Tytuł oryginału: “RISKS OF CARCINOGENESIS FROM ELECTROMAGNETIC RADIATION OF MOBILE TELEPHONY DEVICES”
Badanie przeprowadzone przez: I. Yakymenko1,2, E. Sidorik2

1. Bila Tserkva National Agrarian University, Soborna square 8/1, Bila Tserkva 09117, Ukraine
2. R.E. Kavetsky Institute of Experimental Pathology, Oncology and Radiobiology of NAS of Ukraine,Vasylkivska str. 45, Kiev 03022, Ukraine

Opublikowano: czerwiec 2010 – ‘Experimental Oncology’

link do oryginału (ang., pdf)